لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 861 میانگین آرا: 3.3]
سه شنبه , ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / راهنمای سفر / راهنمای جامع سفر / راهنمای سفر به مشهد | معرفی مهمترین جاذبه های گردشگری مشهد قبل از سفر

راهنمای سفر به مشهد | معرفی مهمترین جاذبه های گردشگری مشهد قبل از سفر

بخش بسیار زیادی از زائرین و مسافرینی که قصد سفر به شهر مشهد مقدس، این قطعه از بهشت کره خاکی را به شوق زیارت بارگاه ملکوتی ولی نعمت خراسانی ها حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) را دارند، مایل هستند قبل از راهی شدن خود به این شهر مقدس، راهنمای سفر به مشهد و اطلاعات کاملی از این شهر زیارتی و سیاحتی را بدست آورند و سپس راهی این سفر زیارتی و سیاحتی شوند.

در سلسله مقالاتی که در وبلاگ گردشگری به پین با عنوان راهنمای سفر به مشهد به شما عزیزان ارائه میگردد، قصد داریم تا شما را با شهر مقدس مشهد بصورت کامل آشنا کنیم و کلیه جاذبه های گردشگری ،مذهبی ،فرهنگی ، تاریخی ،اقامتی و دیگر جاذبه های گردشگری مشهد را خدمت شما بازدیدکننده گرامی ،معرفی نمائیم.

در مجموعه مقالات ” راهنمای سفر به مشهد ” که توسط تیم تولید محتوای وبسایت به پین جمع آوری شده است ،سعی گردیده اطلاعات کامل و مفیدی از شهر مشهد به شما عزیزان ارائه گردد تا با داشتن این اطلاعات بتوانید سفری خاطره انگیز و راحت را در شهر مشهد داشته باشید و از تمامی ساعات حضور خود در این شهر مقدس، نهایت بهره را ببرید.

در ادامه با به پین همراه باشید تا با شهر زیارتی و سیاحتی مشهد آشنا شوید.

راهنمای سفر به مشهد

راهنمای سفر به مشهد ( بخش اول )

تاریخچه شهر مشهد

در اولین بخش از راهنمای سفر به مشهد به تاریخچه این شهر قدیمی میپردازیم.

حوضه رودخانه کشف‌ رود از دوران پیش از اسلام، بدلیل داشتن شرایط مناسب طبیعی یکی از مناطق خوب برای سکونت انسان ها به شمار میرفت که شهر مشهد در این مکان ساخته شده است. در این منطقه در ابتدا اقوام غیر آریایی سکنا داشتند.
در فاصله چند کیلومتری از شهر مشهد، شهر تاریخی توس که آرامگاه حکیم سخن ابوالقاسم فردوسی نیز در آنجا میباشد ،قرار داشته است که در داستان های اسطوره ای ایران، بنای اصلی شهر توس را به جمشید و تجدید بنای آن را به شهر توس، پهلوان و سپهسالار ایرانی نسبت می‌دهند.

تصاویر مشهد قدیم
شهر توس در زمان حکومت عثمانیان ، توسط اعراب بطور کامل فتح شده است. در دوره اسلامی این منطقه بخشی از ولایت توس به مرکزیت شهر تابران بوده است که آبادی‌های همچون سناباد و نوقان که امروزه بخشی از شهر مشهد میباشند را نیز در بر می‌گرفت.
حمید بن قحطبه طائی در دوران حکومت هارون عباسی، حاکم خراسان بود و کاخی مجلل در میان باغی زیبا و چند کیلومتری سناباد داشته است. هارون عباسی که در سال ۱۹۳ هجری قمری برای سرکوب شورشیان سمرقند عازم آن شهر شده بود، در میانه راه و در بخش نوغان بیمار میشود و طبق وصیت خود، او را در باغ حاکم شهر دفن میکنند.

عکسهای مشهد قدیم
پس از هارون عباسی حکومت به دست مامون عباسی میرسد که مامون با اصرار فراوان حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) را به شهر توس می آورد و حضرت پس از یکسال اقامت در توس در منزل امیر سناباد مسموم میشود و به شهادت میرسد و مامون پیکر مطهر این امام بزرگوار را در نزدیک قبر هارون به خاک میسپارد که از آن پس آن نقطه «مشهد الرضا» که به معنی «محل شهادت رضا» و به اختصار مشهد میباشد ،نام گرفت.

تصاویر مشهد قدیم
مردم شهر توس ،پس از حمله وحشیانه مغولان به ایران و ویران کردن شهر توس ، به مشهد مهاجرت میکنند و بهمین علت شهر مشهد توسعه میابد. شهر مشهد در زمان حکومت نادرشاه افشار به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود و محل حکومتی نادرشاه بوده است.

عکسهای قدیمی مشهد

معرفی شهر مشهد

در ادامه راهنمای سفر به مشهد به بخش معرفی این شهر میرسیم و در اینجا قصد معرفی شهر مشهد به شما عزیزان را داریم. پس با ما همچنان همراه باشید.

در قسمت شمالشرقی کشور پهناور ایران، استان خراسان رضوی قرار دارد که مرکز این استان بزرگ، شهر مقدس مشهد است. شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه ملکوتی ولی نعمت ایرانیان و هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت ،حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) مورد توجه تمام ایرانیان و شیعیان جهان میباشد و به همین علت شهر مشهد را پایتخت معنوی ایران مینامند.

معرفی شهر مشهد
همچنین شهر مشهد در سال ۲۰۱۷ بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز انتخاب شده است که در این سال برنامه های مختلفی توسط شهرداری مشهد جهت معرفی این شهر مذهبی به جهان اسلام انجام شده است.
شهر مشهد که جمعیتی حدود پنج میلیون نفر در آن زندگی میکنند ،بدلیل موقعیت های مختلفی همچون موقعیت های اقتصادی، مذهبی، صنعتی و جمعیتی که در خود دارد، بعد از شهر تهران که پایتخت ایران میباشد، دومین شهر مهم ایران به شمار میرود و نگاه ویژه ای به این شهر وجود دارد.

موقعیت جغرافیای شهر مشهد

همانطور که در بخش معرفی شهر مشهد در بخش اول راهنمای سفر به مشهد گفته شد، مشهد در شمال شرقی ایران قرار دارد و مساحتی حدود ۲۸۹ کیلومتر مربع دارد. ارتفاع شهر مشد از سطح دریا ۹۸۵ متر میباشد و در حوضه آبریز کشف رود، بین رشته کوه‌های بینالود و هزار مسجد قرار گرفته است.
فاصله شهرستان مشهد با شهرهای مهم همچون تهران ۸۹۴ کیلومتر ، اصفهان ۱۱۵۷ کیلومتر ، تبریز ۱۵۱۴ کیلومتر ، اهواز ۱۶۲۷ کیلومتر ، یزد ۹۰۶ کیلومتر ، شیراز ۱۳۴۵ کیلومتر ، زاهدان ۹۴۱ کیلومتر ، بندرعباس ۱۳۹۰ کیلومتر میباشد.

نمایش نقشه شهر مشهد در نقشه آنلاین گوگل مپ

نقشه جغرافیایی مشهد

آب و هوای شهر مشهد

در این بخش از راهنمای سفر به مشهد به توصیف آب و هوای شهر مشهد میپردازیم. دشت مشهد بدلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد دارای آب و هوای معتدل و تا حدودی سرد و خشک است. شهر مشهد همواره زمستان های سرد و مرطوب و تابستان های گرم و خشک را تجربه میکند و حداکثر دمای که تا به امروز در شهر مشهد به ثبت رسیده است ، دمای ۴۳ درجه بالای صفر و حداقل دمای هم که در فصل زمستان در شهر مشهد به ثبت رسیده ۲۳ درجه زیر صفر بوده است.

از این رو بهترین فصل سفر به مشهد، اوایل فصل بهار و فصل پاییز میباشد.

اقتصاد شهر مشهد

در راهنمای سفر به مشهد به بخش اقتصاد این کلان شهر ایران رسیدیم که درباره این موضوع نیز توضیحاتی را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

شهرستان مشهد از دیرباز به عنوان یکی از قطب های اقتصادی کشور ایران مطرح بوده است و دلیل این موضوع وجود فعالیت‌های خدماتی، صنعتی و کشاورزی در این شهر است. شهر مشهد بدلیل قرار داشتن بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام و دیگر اماکن مذهبی شهر و همچنین اماکن گردشگری و توریستی جدیدی که در سال های اخیر ساخته و ایجاد شده است، سالانه میزبان میلیون ها توریست، گردشگر و زائر از داخل و خارج کشور است که به همین علت در شهر مشهد فعالیت‌های خدماتی، توریستی و هتلداری رونق مناسبی دارد.

سوغات مشهد فیروزه

اگر بخواهیم مهمترین محصول کشاورزی شهر مشهد و شهرهای اطراف آن را معرفی کنیم میتوانیم به محصولاتی همچون زعفران ،زرشک ، انواع آجیل و خشکبار ،غلات ، چغندرقند و محصولات جالیزی اشاره نمود که تمامی این محصولات به عنوان سوغات های شهر مشهد نیز استفاده میگردد.

سوغات مشهد نبات و زعفران

شهر مشهد همچنین دارای معادنی مهمی نیز میباشد که میتوان به معادنی همچون معدن سنگ ،معدن گچ ،معدن نمک ، معدن فلدسپات ،معدن کرومیت و معدن سنگ مرمر اشاره نمود که هر کدام از این معادن دارای ویژگی های خاص خود میباشند.

معدن سنگ مرمر مشهد
همانطور که در بالا توضیح داده شد، شهر مشهد یک شهر مهم اقتصادی ایران میباشد که مهمترین صنایعی که در آن مشغول به فعالیت میباشند، صنایع غذایی، پوشاک، چرم سازی، تولید مصالح ساختمانی، صنایع فلزی و صنایع دستی است که این صنایع در مشهد رونق خوبی را دارند.
در حوزه گردشگری شهر مشهد نیز طبق آخرین آمار ارائه شده ،سالانه بیش از ۲۷ میلیون نفر به شهر مقدس مشهد سفر میکنند و از اماکن مذهبی ،تاریخی ، سیاحتی و مراکز خرید آن بازدید بعمل می آورند.

پوشش گیاهی مشهد

در آخرین بخش از قسمت اول راهنمای سفر به مشهد به پوشش گیاهی این شهر میپردازیم که در آن میتوانید با برخی از مناطق طبیعی و بکر این شهر نیز آشنا شوید.

در استان خراسان حدود ۲۰۰۰ گونه گیاهی از ۸۰۰۰ گونه گیاهی ثبت شده در کشور ایران، یافت میشود. در نزدیکی شهر مشهد جاذبه های طبیعی مختلفی همچون ییلاقات شاندیز، طرقبه، زشک، روستای کنگ، نغندر، جاغرق و همچنین مراکز تفریحی همچون پارک جنگلی وکیل آباد ،باغ‌وحش وکیل‌آباد، آبشار ارتکند، آبشار قره سو ، سد ارداک، هفت حوض، چشمه گیلاس و چشمه گراب قرار دارد که هر کدام از این اماکن زیبایی و جذابیت مختص خود را دارا میباشد.

*/ پایان بخش اول راهنمای سفر به مشهد

بررسی صحن های حرم امام رضا علیه السلام مکان های زیارتی مشهد بهترین پارک های آبی مشهد لیست مراکز خرید مشهد بهترین پارک های مشهد بهترین رستوران های مشهد بهترین سوغات مشهد

۱۵ دیدگاه‌ها

 1. ایمان رضایی

  مطالب جالبی دارید . لطفاً از جاذبه های ناشناخته شهر مشهد هم مطلبی قرار بدید

  • با سلام و سپاس از همراهی شما دوست گرامی
   در راستای معرفی جاذبه های شهر مشهد ،تیم محتوا به پین برآن شده تا یک راهنمای جامع از سفر به مشهد را در بخش های مختلف تهیه و منتشر نماید که در این مجموعه مقالات ،تمام جاذبه های گردشگری شهر مشهد معرفی میشوند.
   لطفاً اگر مکانی رو هم شما میشناسید در نظرات خود به ما اعلام کنید.
   با تشکر
   مدیر بخش محتوا وب سایت گردشگری “به پین”

 2. به نظر من مشهد تفریحات و مکان های گردشگری زیادی داره که باید به آنجا سفر کرد.

 3. مشهد بهشت شهرهای دنیا ست

 4. وبسایت خیلی خوبی دارید.تبریک میگم

 5. سلام روزتون بخیر
  من قصد دارم با دوستانم زمستون مشهد برم .جای تفریحی یا دیدنی تو مشهد هست که بشه تو زمستون دیدن کرد؟

  • سلام دوست عزیز
   از اینکه به وب سایت به پین امده اید از شما کمال تشکر رو داریم
   بله در فصل زمستان هم شهر مشهد اماکن دیدنی مختلفی دارد
   اگر قصد خرید دارید اماکنی همچون الماس شرق برای خرید مناسب هست
   اگر قصد تفریح دارید ییلاق های طرقبه و شاندیز مکان های دیدنی بسیاری دارند که میتونین لحظات زیبایی رو در اونجا بسر ببرید
   در ضمن میتونین از ماسوله خراسان (روستای کنگ) هم در فصل زمستان بازدید کنید و از زیبایی های این مکان دیدنی لذت ببرید

   • روستای کنگ از ماسوله گیلان قدیمی تره و نمیشه به عنوان ماسوله ازش نام برد.

    • سلام دوست گرامی
     با تشکر از ارسال نظر ارزشمند شما
     بله درست میفرمائید روستای گنگ از نظر تاریخی از ماسوله کهن تر است. اما با توجه به اینکه ماسوله در میان مردم بیشتر شهرت دارد، روستاهای که به شکل طبقاتی باشد را مشابه روستای ماسوله گیلان اعلام میکنند

 6. خیلی ممنون از مطالب مفیدتون

 7. مشهد علاوه بر شهر مذهبی
  در اطراف مشهد مثل اتوکند و اخلمند، جای طبیعت زیاد داره
  با چشمه های سرد

 8. سلام، وقت بخیر
  من اقامتگاه بومگردی دارم، میتونین تبلیغ خونه منم انجام بدین؟؟
  استان گلستان توی گلستان به مشهد هستش

  • سلام دوست عزیز
   وقت شما بخیر
   لطفا اطلاعات و تصاویر واحد اقامتی خود را برای همکاران ما از طریق تلگرام بخش تبلیغات ارسال نمائید تا پس از بررسی و تایید در سایت قرار گیرد
   با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.